top of page

המגזין

כל מה שרציתם לדעת על עולם הצילום

ארכיון

שיא עונת הנדידה עכשיו. אז איך מצלמים ציפורים? 3 טיפים חשובים

נובמבר עכשיו וזה הזמן לצאת לצלם ציפורים נודדות. למה? כי עכשיו עוברות מעל שמי ישראל עשרות אלפי ציפורים ועופות העושות את נדידתן דרומה לאפריקה החמימה. באפריקה הן יחכו עד לתום החורף ואז יעשו את הדרך חזרה צפונה לקנן באביב האירופי. ישראל הינה גשר יבשתי המחבר את יבשת אירופה ויבשת אפריקה וככזה היא מרכזת מאות אלפי בעלי כנף ממינים שונים המחפשים מקום חם שיוכלו לחיות בו מספר חודשים עד שבאירופה המצב יתחמם מחדש.

מחזה הציפורים הנודדות הוא אמנם ריטואל קבוע וידוע מראש אך זה עדין אחד המחזות המרגשים והנגישים שיש לנו במגע עם בעלי חיים שאינם מקומיים. כולנו מכירים את אגמון החולה ואת העגורים שנדדו וחלקם כבר נשאר כדיירי קבע. יש עוד מספר מקומות שבהם ניתן לראות נדידה מסיבית. מקומות אלה קשורים כמובן לעובדה שיש שם מזון. בריכות הדגים ומאגרי המים הפזורים ברחבי הארץ הם מקום נהדר למצוא עופות נודדים המחשפים קצת מזון כדי לאגור כוחות במסען דרומה.

אחד המקומות האלה נמצא בעמק חפר במאגר מים מאחורי קיבוץ עין החורש. מאגר מים זה משמש מקום האכלה מרכזי לשקנאים הנודדים וכן לקורמורנים החיים באזור. למה האכלה? כדי שיבואו לאכול במקום אחד עם בקרה על איזה מזון (דגים) הם מקבלים, וזאת במקום שיעשו נזק כבד באכילת דגים בבריכות הדגים המשמשות את חקלאי האזור לפרנסתם.

המקום שוקק מאות רבות של שקנאים בחודש נובמבר ומהווה מקום עליה לתצפית על השקנאים הגדולים והמרשימים ומומלץ מאד לבוא לבקר וכמובן לצלם תמונות מרהיבות.

3 טיפים לצילום שכדאי לזכור כשבאים לצלם:


1. הצטיידו בעדשה הארוכה ביותר שתוכלו להשיג וצלמו באיכות הגבוהה ביותר


הציפורים אמנם נמצאות על שפת המאגר רוב הזמן במרחק של עשרה עד 20 מטר מאיתנו, מה שנשמע קרוב, אבל כדי לקבל תקריב אמיתי של הציפור צריך עדשת טלסקופית אמיתית. עדשה כזו קיימת לרוב במצלמות דמוי SLR שלהן יכולות זום מרשימות (בחלק מהדגמים עד 600 מ״מ). לחלקנו יש גם עדשות 135 מ״מ וגם 200 מ״מ. אלה יכולות מאד לעזור בלצמצם את המרחק שלנו אל הציפורים. בהרבה מקרים גם זה אינו מספיק. אז מה אפשר לעשות? צלמו באיכות הגבוהה ביותר (בגודל Large) כדי שתוכלו לחתוך את התמונות שלכם אחר כך (Crop) במחשב ועדין לשמור על רזולוציה גבוהה כדי לצפות בתמונות. מומלץ גם לצלם ב- RAW מי שיכול ויש לו תוכנה מתאימה בבית כדי לפתוח את התמונות.

גם הצלמים המקצועיים ביותר חותכים את התמונות שלהם אחר כך...

2. צלמו במצב חצי אוטומטי (לא מאמינים שאנחנו אומרים את זה...)


נכון, אנחנו תמיד אומרים שהכי מקצועי זה לצלם במצב ידני M, אבל יש רגעים שלצלם בחצי אוטומט זה הדבר הנכון לעשות. למה? כי זה מפנה לנו הצלמים את הזמן להתרכז בלתפוס את הרגע ולכוון את הקומפוזיציה ופחות להתעסק עם החשיפה. שינוי האור ותזוזת הציפורים יכולים מאד להשפיע על הערכים שצריך לקבוע כדי לצלם בחשיפה נכונה (צמצם, מהירות). לכן, נעדיף לצלם במצב A או AV (בקנון). במצב נקבע את הצמצם וניתן למצלמה להחליט באיזו מהירות סגר לצלם. שוב, זה יאפשר לנו יותר להתרכז בלהשיג פוקוס ולדייק את הפריים שלנו.

מומלץ לא לצלם בצמצם הפתוח ביותר שהעדשה מאפשרת וזאת כדי להיות בטווח בו העדשה מתפקדת אופטית הכי טוב. מומלץ לצלם בצמצמים הנעים בין f8 ל- f11. מומלץ מאד לוודא שהמהירות שהמצלמה בוחרת לא יורדת מתחת ל- 1/800. את זה נעשה ע״י קביעת ISO מספיק גבוהה שיאפשר למצלמה להגיע לערכי מהירות אלה.

3. בחרו את הפוקוס במרכז ושיטת פוקוס עוקב


כמו כל בעלי החיים, גם הציפורים זזות מבלי להכין אותנו לכן אנחנו צריכים להתרכז בדבר שאולי החשוב ביותר בצילום ציפורים בפרט ובעלי חיים בכלל, וזה נעילת הפוקוס. לרוב המצלמות היום (גם ברמת מתחילים) יש אשפרות לעבור למצב של פוקוס אוטומטי עוקב. לאפשרות הזו קוראים AI SERVO (בקנון) או AF-C בשאר היצרנים. בחירה באפשרות הזו מורה למצלמה להמשיך לעקוב אחר אובייקטים שבתנועה מתמדת מבלי לנעול את הפוקוס האוטומטי ולהיעצר לאחר הנעילה הראשונית. מבחינתנו זה אומר שככל שנצלם את הציפורים במעופן, המצלמה תמשיך לשמור על רציפות של פוקוס על הציפור וזה בתנאי שננוע עם המצלמה יחד כיוון מעוף הציפור. כדי לבחור באפשרות הזו נכנס לתפריט המהיר של המצלמה בכפתור (Q) או (i), תלוי בדגם המצלמה ונחפש את תפריט ה- AF (פוקוס אוטומטי). בתפריט הזה נשנה את הבחירה ל- SERVO או AF-C (תלוי בדגם).

טכניקת נעילת הפוקוס ושמירתו היא משהו שצריך לתרגל אבל זה לא כל כך מסובך כפי שזה אולי נשמע. צריך פשוט לתרגל. למזלנו, השקנאים נשארים שם עוד שבוע לפחות, כך שיש לנו עוד זמן וכמובן בבריכות הדגים לאורך מישור החוף ועמק בית שאן יש לנו ציפורים לצלם כל השנה.


אם קראתם את המאמר והכל נשמע לכם סינית אבל לא התייאשתם ואתם באמת רוצים ללמוד צילום הלכה למעשה, זה הזמן להרשם לקורס יסודות הצילום שלנו. הקורס העשיר ביותר שתוכלו להרשם אליו בשלב בו אתם נמצאים. גם אם אתם בעלי נסיון בצילום וגם אם חדשים לעולם, קורס יסודות הצילום יעשה לכם סדר כל עולם המושגים, יחשוף אתכם לתכנים חדשים וטכניקות צילום חדשות בכל תחומי הצילום כמעט: נוף, טבע ובעלי חיים, צילומי לילה, צילום רחוב, ספורט ואקשן, צילומי שקיעה, פורטרט בסטודיו ומחוצה לו, שימוש בפלאש בלילה וביום וכמובן עריכת תמונות בפוטושופ לייטרום.

את כל זה תקבלו בקורס אחד, בקבוצה קטנה של עד 10 תלמידים ועם מרצים מהשורה הראשונה.


ללמוד צילום זו זכות וזו מתנה לכל החיים...

הכניסו פרטים עכשיו והרשמו לקורס יסודות הקרוב


פוסטים אחרונים
תגיות
bottom of page